Με τον κόρακα στόπερ

Το τρως το πρώτο γκολ επειδή συνελήφθης κοιμώμενος αλλά αντέδρασες.
Βάζεις ένα καταπληκτικό γκολ με τον Φιγκέιρας, κάνεις ένα δοκάρι και βλέπεις τον Παπαπέτρου, έναν ακόμα από τους «Κολίνες της εξυγίανσης» να κλείνει τα μάτια σε δύο πέναλτι: τη μία ο Ροντρίγκεζ ανατρέπει τον Φιγκέιρας, την άλλη ο Σιμόες παίζει χάντμπολ αλά Τριποτσέρης μέσα στην περιοχή. Δεν τρέχει τίποτα όμως. Ο κανονισμός έχει αλλάξει και πια στέλνει τα κοράκια να κάνουν τον τερματοφύλακα των αντιπάλων του Ολυμπιακού σε κάθε ματς. Αντί, λοιπόν, να λυγίσει η ΑΕΚ και να πέσει σε κατηφόρα την κράτησε ο Παπαπέτρου όρθια και της έδωσε κι ένα μπόνους γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Διότι αν την έκανε ο Ολυμπιακός την ανατροπή πριν το ημίχρονο θα είχαμε γλύκες. Θα άρχισαν να βλέπουν μπροστά τους πάλι… ταξί. Όπως την τελευταία φορά που είχε έρθει με τον Χιμένεθ στο Φάληρο η ΑΕΚ. Τα έκλεισε τα ματάκια όμως ο «Κολίνα» κι έμεινε το 1-1. Κι όχι μόνο αυτό τους άφησε στο δεύτερο ημίχρονο να βάλουν κι ένα γκολάκι με μανσέτα. Οκ, δεν είναι καλά ο Ολυμπιακός αλλά… Το κακό παράγινε. Είναι τουλάχιστον προκλητικό αυτό που συμβαίνει και συμβαίνει κατ’ επανάληψη. Έστω κι έτσι όμως η… κηδεία μπορεί να γίνει. Τώρα που το έχουν πιστέψει ότι πέρασαν στον τελικό τώρα να σηκώσουμε κεφάλι και να τους κάνουμε να παγώσουν σαν… αγάλματα. Το έχουν κάνει οι μπασκετικοί στο ΟΑΚΑ, ώρα να το κάνουν και οι ποδοσφαιρικοί. Πας στο ΟΑΚΑ, βάζεις την μπαλίτσα κάτω, γκαζώνεις από νωρίς, τους βάζεις ένα γκολ κι όλα μετά γίνονται. Και ξέρετε, ε; Αν τους την κάνεις την κηδεία με 100-0 δικά τους τα σφυρίγματα του κόρακα η γλύκα είναι διπλή.

ΥΓ: Έμαθα και για διάφορα άλλα περίεργα που έγιναν μετά το τέλος του ματς. Περίεργα που μάλλον θέλουν να εξαγριώσουν τον κόσμο του θρύλου. Θέλει προσοχή, υπομονή, ηρεμία και… μία τριάρα στο ΟΑΚΑ για να το ράψουν πάλι!