Dole Left
Dole Right

Διαβάστε:

Προβάδισμα για τον Ολυμπιακό

Άρης και Ολυμπιακός έμειναν ισόπαλοι με 1-1 στο πρώτο παιχνίδι για την φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος.
Μικρό προβάδισμα για τους Πειραιώτες, σκόραρε στο ντεμπούτο του ο Ανσαριφάρντ.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός βγήκε στον αγωνιστικό χώρο του «Κλεάνθης Βικελίδης» με σκοπό να κυκλοφορήσει την μπάλα και να γίνει από νωρίς κυρίαρχος της αναμέτρησης. Οι ερυθρόλευκοι πίεζαν τους «κίτρινους» στο μισό γήπεδο είχαν την κατοχή τα πρώτα δέκα λεπτά, χωρίς ωστόσο να σημειωθεί κάποια ιδιαίτερη ευκαιρία μπροστά από την εστία του Διούδη.

Αντιθέτως ο Άρης περίμενε καλά κλεισμένος πίσω, με σκοπό να χτυπήσει στην αντεπίθεση και έτσι έγινε. Στο 13΄οι γηπεδούχοι σε μία υποδειγματική αντεπίθεση άνοιξαν το σκορ. Συγκεκριμένα, ο Καπνίδης έβγαλε μία εξαιρετική μπαλιά στον Ντούνη στην πλάτη της άμυνας και αυτός γύρισε παράλληλα στον Μιλούνοβιτς που πλάσαρε εύστοχα για το 1-0!

Ο Ολυμπιακός απάντησε στο 17’ με κοντινό πλασέ του Σισοκό, όμως ο Διούδης έδιωξε με τα πόδια, το ριμπάουντ πήρε ο Ελιουνούσι, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε δίπλα από την εστία.

Ο Ολυμπιακός έψαξε το γκολ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι με αποκορύφωμα την εκτέλεση φάουλ του Καρντόσο στο 38΄. Ο επιθετικός των «ερυθρολεύκων» εκτέλεσε φάουλ, ο Διούδης αρχικά απέκρουσε και αφού η μπάλα βρήκε στο δοκάρι πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης δεν απείλησε τον Ολυμπιακό, έμενε πίσω και περίμενε να περάσει η ώρα να πάρει τη νίκη. Όμως η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου υπολόγιζε χωρίς τον Ανσαριφάρντ. Ο Ολυμπιακός δημιουργούσε ευκαιρίες, όμως μετά το 70΄, που άλλαξαν οι ισορροπίες από την αποβολή του Ρόβα, έφτασε στην ισοφάριση.

Συγκεκριμένα στο 80’ από σέντρα του Φιγκέιρας από τα δεξιά ο Ανσαριφάρντ πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Διούδη για το 1-1! Ο Ιρανός επιθετικός βρήκε δίχτυα στο πρώτο του παιχνίδι με την φανέλα του Ολυμπιακού.

Το 1-1 παρέμεινε μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης και ο Ολυμπιακός πήρε ένα μικρό προβάδισμα για την ρεβάνς της άλλης Τετάρτης στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Οι συνθέσεις:

Άρης (Ν. Αναστόπουλος): Διούδης, Τζανακάκης, Τσουμάνης, Ιντζίδης, Ούγκο Σόουζα, Νέτο, Ρόβας, Μιλούνοβιτς, Καπνίδης, Ανάκογλου, Ντούνης

Ολυμπιακός (Π. Μπέντο): Καπίνο, Μπουχαλάκης, Καρντόσο, Ανσαριφάρντ, Ελιονούσι, Αλί Σισοκό, Καμπιάσο, Νικολάου, Ρέστος, Μανθάτης, Φιγκέιρας