Σκηνοθέτης με... ταινίες για τρία σερί Όσκαρ

Ο Κώστας Μιαούλης γράφει για τον μεγάλο...σκηνοθέτη Μάρκο Σίλβα, τα εξτρέμ του Ολυμπιακού, αλλά και το καταπληκτικό διάβασμα του Πορτογάλου και στα 4, μέχρι τώρα, ματς του ομίλου.

Για να μην κουραζόμαστε πολύ, η φετινή περιπέτεια του Ολυμπιακού, έχει έναν μεγάλο πρωταγωνιστή. Ο Μάρκο Σίλβα, μοιάζει με σκηνοθέτη, που έχει τους ιδανικούς ηθοποιούς και όχι μόνο, για να κερδίσει με τρεις διαφορετικές ταινίες, ισάριθμα συνεχόμενα Όσκαρ. Οι πρώτοι, οι δεύτεροι και οι υπόλοιποι υποστηρικτικοί ρόλοι, μπορεί να εναλλάσσονται, αλλά ο τρόπος που σχεδίασε και τα τρία νικηφόρα παιχνίδια στο Τσάμπονς Λιγκ, είναι για βραβείο σε κάθε περίπτωση.

Ο Σίλβα δικαίως έδωσε μια ευκαιρία στον Ερνάνι. Θα μπορούσε το ματς να έχει απλοποιηθεί νωρίς, αν ο Πορτογάλος είχε σκοράρει στη φάση του 16ου λεπτού, με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από την εστία και όλοι να μιλούσαν για την ιδανική έμπνευση, με την είσοδο του στην ενδεκάδα, στο αποψινό ματς. Το ματς στράβωσε νωρίς και στράβωσε ακόμα περισσότερο, όταν μέσα σε ένα τρίλεπτο, έχασε τον Μποτία, αλλά και το πέναλτι του Φορτούνη, που μάλιστα ήταν διπλή ευκαιρία. Κι όμως ο Σίλβα τράβηξε το χαρτί του Πάρντο που έκανε ένα υπέροχο ματς. Όχι μόνο για τα δύο γκολ που σημείωσε, αλλά και για την αποβολή που κέρδισε από τον Πίβαριτς στο 78ο λεπτό.

Ο Πορτογάλος τεχνικός δεν άφησε τίποτε στην τύχη. Γιατί είδε με την αποβολή πως είχε την ευκαιρία του να πάρει το τρίποντο. Γύρισε σε 4-4-2 την ομάδα του, ρίχνοντας μέσα και τον Φινμπόγκασον δίνοντας πλάτος στο παιχνίδι του. Δεν μπορούσε, έστω και στα 12 λεπτά που υπολείπονταν συν τις όποιες καθυστερήσεις, να μην περάσει μια κάθετη πάσα, όπως αυτή του Φορτούνη που την έκανε γκολ ο Πάρντο για να ολοκληρώσει μια μεγάλη ανατροπή. Ένα εξαιρετικό θρίλερ, με πρωταγωνιστή τον ίδιο, παρά το γεγονός, πως το κεντρικό πρόσωπο, εμφανίστηκε μετά τη μέση του...έργου. Ένα μεγάλο μπράβο αξίζει και στον Ιντέγιε, που είναι ένας από τους πλέον ομαδικούς σέντερ-φορ, που έχει εμφανιστεί ποτέ στα ελληνικά γήπεδα.

Τώρα που ο Ολυμπιακός έχει κάνει το τρία στα τρία, θέλω να θυμηθώ την πρώτη βραδιά που οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν από την Μπάγερν. Σε καμία περίπτωση, ακόμα κι εκείνη την ημέρα, δεν συμμερίστηκα την γκρίνια που υπήρχε για πολλούς παίκτες και για τον σχεδιασμό του ματς. Μην ξεχνάμε πως το τελικό 0-3 διαμορφώθηκε στο φινάλε. Ακόμα και εκείνο το ματς, απέναντι σε μια καλοκουρδισμένη μηχανή που μπορεί να ισοπεδώσει τα πάντα στο πέρασμα της, ο Σίλβα είχε σχεδιάσει πολύ καλά το ματς, άσχετα αν ήταν πολύ πρώιμο ο νταμπλούχος Ελλάδος, να βρίσκεται σε τόσο καλό επίπεδο.

Τώρα μένει ένας βαθμός ή ακόμα και...κανένας υπό προϋποθέσεις για να πάρει ο Ολυμπιακός το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Σίλβα επιβραβεύεται, αφού αξιοποιεί στο έπακρο τα όπλα που έχει για να παίξει σύγχρονο ποδόσφαιρο, με ήρωες στα περισσότερα παιχνίδια του, τους εξτρέμ του. Κάποιες ομάδες ακόμα στο ελληνικό ποδόσφαιρο, φαίνεται να αγνοούν, πως πάνω σε αυτή τη θέση, βασίζονται ίσως τα περισσότερα, επιθετικά, στο σύγχρονο ποδόσφαιρο και έχουν μείνει ακόμα στην εποχή των... δεκαριών.