Θα το τελειώσει σε μία εβδομάδα στην Τουρκία!

Ισόπαλος χωρίς τέρματα αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός κόντρα στην Οσμάνλισπορ και πλέον θα τελειώσει το θέμα πρόκριση στους 16 του Γιουρόπα Λιγκ σε μία εβδομάδα στην Άγκυρα. Τελείωσε με 10 παίκτες το παιχνίδι.

Απέναντι σε μία Οσμάνλισπορ που δεν τρομάζει, ο Ολυμπιακός ήρθε ισόπαλος 0-0 και πλέον πρέπει να περιμένει μία εβδομάδα για να καθαρίσει την πρόκριση στην Τουρκία.

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε χωρίς εκπλήξεις με τον Λεάλι  κάτω από τα δοκάρια, με τους Φιγκέιρας, Μποτία, Βιάνα, Σισοκό να αποτελούν την τετράδα της άμυνας. Ο Ρέτσος ήταν δίπλα στον Μαρτίνς, ο Ανδρούτσος με τον Σεμπά στα δύο άκρα της μεσοεπιθετικής γραμμής και ο Φορτούνης πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Καρντόσο.

Η Οσμανλισπόρ παρατάχθηκε με τον Καρτσεμάρκσας στο τέρμα και με Βρσάγιεβιτς, Τσουρούσκου, Προχάτσκα, Πίντο  στην τετράδα της άμυνας.  Κάρλος και Τσαγκιράν το δίδυμο στα χαφ, με τους Τσαγκιράν, Μπιφουμά, Εντιαγέ, Ρεγκατέν να αποτελούν την τριάδα πίσω από τον Ντελάρζ.

Το ματς:

Το πρώτα λεπτά του αγώνα κύλησαν με καλό ρυθμό χωρίς όμως κάποια μεγάλη ευκαιρία. Από την αρχή τα μαρκαρίσματα ήταν σκληρά με το διαιτητή να βγάζει τέσσερις κίτρινες κάρτες σε διάστημα 21 λεπτών στους Φιγκέιρας, Ρέτσο, Κάρλος και Εντιεγέ. Στο 11’ οι Πειραιώτες ζήτησαν πέναλτι σε πέσιμο του Μποτία μετά από μονομαχία με τον Τσαγκιράν.

Οι φάσεις για τις δύο ομάδες δεν ήταν πολλές, ενώ και οι διαιτητές έκαναν αρκετές λανθασμένες υποδείξεις. Στο 32’ ο α’ βοηθός υπέδειξε λανθασμένα οφσάιντ τον Ανδρούτσο.

Και ενώ ο Ολυμπιακός διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα,  δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία της Οσμανλίσπορ. Ο τερματοφύλακας των Τούρκων έβγαλε στο 41’ το σουτ του Μποτία από την περιοχή. Το ημίχρονο τελείωσε με ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, όταν ο Ντελάρζ σούταρε  από καλή θέση αλλά ο Μποτία τον έκοψε με προβολή.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός έψαχνε το γκολ. Έπαιζε στο μισό γήπεδο τους Τούρκους. Στο 54’ σουτ του Σεμπά και στο 57’ βολίδα του Μάρτινς έδιωξε σε κόρνερ ο πορτιέρο της Οσμανλισπόρ.

Στο 73’ήρθε η κόκκινη για τον Βιάνα που κλώτσησε εκτός φάσης τον Προχάτσκα. Μια απόφαση υπερβολική που άφησε την ομάδα με 10. Ο Μπέντο γύρισε τον Ρέτσο κεντρικό αμυντικό και 6άρι το Ρομαό που πήρε τη θέση του Καρντόσο, με τον Σεμπά να πηγαίνει στην κορυφή.

Οι Τούρκοι παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα δεν απείλησαν, δείχνοντας πως θέλουν να κρατήσουν το μηδέν, κάνοντας συνεχώς καθυστερήσεις στις καθυστερήσεις.

Το ματς τελείωσε έτσι, οπότε ο Ολυμπιακός καλείται να προκριθεί στους 16 του Γιουρόπα Λιγκ σε μία εβδομάδα στην Άγκυρα!

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Μποτία, Βιάνα, Σισοκό, Ρέτσος, Μαρτίνς (88' Ανσαριφάρντ), Φορτούνης (71’ Μανθάτης), Ανδρούτσος, Σεμπά, Καρντόσο (76’ Ρομαό).

Στον πάγκο: Χουτεσιώτης, Μπουχαλάκης, Ανσαριφάρντ, Νικολάου, Παρέδες.

Οσμανλίσπορ (Μουσταφά Ακτσάι): Καρτσεμάρσκας, Βρσάγιεβιτς, Τσουρούσκου, Προχάτσκα, Πίντο, Κάρλος, Τσαγκιράν, Μπιφουμά (90’+4’ Γκιουβέν), Εντιαγέ, Ρεγκατέν, Ντελάρζ (81’ Ρουσέσκου).

Στον πάγκο: Αρικάν, Σουκάλα, Γουεμπό, Μπαγίρ, Μάιερ.

Διαιτητής: Ρούντι Μπουκέ (Γαλλία)
Βοηθοί: Φρεντερίκ Κανό (Γαλλία), Σιρίλ Γκρινγκορέ (Γαλλία)
Επιπρόσθετοι: Νικολά Ρανβίγ (Γαλλία), Αμάουρι Ντελερού (Γαλλία)
Τέταρτος: Ερίκ Ντανιζάν (Γαλλία)