Dole Right

Διαβάστε:

Του Σίλβα η ομαδάρα, σπάει ρεκόρ με μπαλάρα!

Αρχικά ήταν το ρεκόρ της ομάδας του Μπούκοβι, με τις 11 συνεχόμενες νίκες από την αρχή του πρωταθλήματος (1966-’67).
Οι ποδοσφαιριστές του Μάρκο Σίλβα το έσπασαν. Μετά ήταν οι 16 διαδοχικές νίκες της ομάδας του Τροντ Σόλιντ (2005-‘06). Ξεπεράστηκε κι αυτό απόψε. Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 τον Λεβαδειακό στο «Γ. Καραϊσκάκης» φτάνοντας τις 17 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στη Super League! Και τώρα τι;

Με «μαέστρο» τον «Τσόρι» Ντομίνγκες, οι πρωταθλητές Ελλάδας έπαιξαν πολύ καλό ποδόσφαιρο και έχασαν κλασικές ευκαιρίες, προκειμένου να διευρύνουν (κατά πολύ) το σκορ της νίκης. Σκόρερ ήταν οι Ιντέγε (16’), Πάρντο (42’), Τσόρι (56’) και για τους Βοιωτούς ο δανεικός από τους Πειραιώτες Μπεν (88΄). Αυτή ήταν η 18η συνεχόμενη νίκη του Ολυμπιακού στο «Γ. Καραϊσκάκης», σε επίπεδο πρωταθλήματος!

ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ: Υπό τη… μαεστρική καθοδήγηση του «Τσόρι» Ντομίνγκες, ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο ημίχρονο. Εκανε ό,τι ήθελε στο γήπεδο, «τρυπούσε» την άμυνα του Λεβαδειακού κυρίως από τα άκρα και το 2-0 έμοιαζε φτωχό. Στο 3’, σε σέντρα του Μιλιβόγεβιτς, ο Καμπιάσο έπιασε κοντινή κεφαλιά, αλλά ο Βερέμκο Μπλόκαρε. Στο 14’, από κόρνερ του Ντουρμάζ, ο Σιόβας έστειλε την μπάλα λίγο άουτ με κοντινή κεφαλιά. Δυο λεπτά αργότερα, όμως, το σκορ άνοιξε (1-0) για τους «ερυθρόλευκους». Σε αντεπίθεση, ο «Τσόρι» άνοιξε την μπάλα δεξιά στον Πάρντο κι εκείνος γύρισε παράλληλα, με τον Ιντέγε να τη σπρώχνει στα δίχτυα της κενής εστίας.

Στο 25’, σε έξυπνη «κομπίνα» των ποδοσφαιριστών σε κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Σιόβα, ο οποίος σούταρε εξ επαφής, αλλά κατέληξε κόρνερ, μετά από κόντρα. Στο 26’ ο Ιντέγε έχασε τρεις (!) κλασικές ευκαιρίες σε διάστημα ενός λεπτού! Αρχικά, μετά από πάσα του Ντομίνγκες σούταρε δυο φορές, αλλά έσωσαν την εστία τους οι Μαχαίρας και Μουλόπουλος, ενώ στη συνέχεια σε νέα σέντρα ο Νιγηριανός πλάσαρε άουτ από κοντά!

Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα… ηρέμησε για ένα 10λεπτο, αφού «απείλησε» ξανά στο 36’. Γύρισμα του Ιντέγε από αριστερά, ο Ντομίνγκες άφησε πανέξυπνα την μπάλα να περάσει, αλλά ο Πάρντο νικήθηκε από τον Βερέμκο στο τετ α τετ. Ο Κολομβιανός, πάντως, πήρε το… αίμα του πίσω λίγο αργότερα, διαμορφώνοντας το σκορ ημιχρόνου (2-0). Στο 43’, σε κακή συνεννόηση μεταξύ Βερέμκο και Γιάχιτς, ο Πάρντο έκλεψε την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα.

Οι Πειραιώτες ουσιαστικά «κλείδωσαν» τη νίκη από νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 56’, όταν σε νέα αντεπίθεση ο Ντουρμάζ βρήκε ωραία τον Ντομίνγκες, ο οποίος πέρασε τον Βερέμκο και έκανε το 3-0 με πλασέ. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι έβαλαν «φρένο» στον ρυθμό τους, δείχνοντας… σεβασμό στον αντίπαλο. Από την πλευρά του, ο Μάρκο Σίλβα βρήκε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής στον Κολοβό. Ο Πορτογάλος τεχνικός άκουσε ρυθμικά το όνομά του από την εξέδρα, για ακόμη μια φορά, ως αναγνώριση της πολύ καλής δουλειάς του.

Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν το γκολ της τιμής στο 88′, με τον (δανεικό απ” τον Ολυμπιακό) Μπεν να νικά με πλασέ τον Ρομπέρτο, ύστερα από σέντρα του Μίνγκα από δεξιά. Αυτή ήταν η πρώτη φετινή συμμετοχή του 27χρονου επιθετικού στο πρωτάθλημα και το πρώτο του τέρμα, μετά τον Απρίλιο του 2015, όταν αγωνιζόταν στη Βέροια.

ΣΚΟΡΕΡ: 16’ Ιντέγε, 42’ Πάρντο, 56’ Ντομίνγκες – 88′ Μπεν

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Σε ένα εύκολο παιχνίδι, η διαιτησία δεν ήταν καλή. Ρέφερι του αγώνα ήταν ο Μιχάλης Βοσκάκης (Ρεθύμνου), με βοηθούς τους Μανώλης Βλάσση (Λασιθίου) και Μανώλη Καλφάκη (Χανίων). Τέταρτος διαιτητής ήταν ο Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας). Στο 41’ δεν καταλογίστηκε πέναλτι για τον Ολυμπιακό, σε χέρι του Τσουρίκοφ στην περιοχή. Στο 62’ ο Μεντί τράβηξε τον Σαλίνο στην περιοχή, αλλά ο Βοσκάκης έδειξε να συνεχιστεί το ματς, σε μια φάση που επίσης θα μπορούσε να καταλογιστεί η εσχάτη των ποινών. Στο 87′ ο πρώτος βοηθός «έκοψε» λανθασμένα, με οφσάιντ, τετ α τετ του Σεμπά.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 58’ Πάρντο – 58’ Μεντί

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΤΟ HIGHLIGHT: Standing ovation και «είναι τρελός ο αρχηγός»! Ετσι αποθεώθηκε ο Γιάννης Μανιάτης, ο οποίος επέστρεψε σε ματς πρωταθλήματος ύστερα από σχεδόν 11 μήνες (τελευταία συμμετοχή στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο, στις 22 Φεβρουαρίου 2015), μπαίνοντας ως αλλαγή στη θέση του Καμπιάσο. Ο 30χρονος μέσος έχει αφήσει πίσω του πλέον τον σοβαρό τραυματισμό που τόσο τον ταλαιπώρησε…

MVP: Ο Ντομίνγκες ήταν κεφάτος. Κι όταν ο «Τσόρι» έχει κέφια, το «Γ. Καραϊσκάκης»… χορταίνει ποδόσφαιρο. Αυτό συνέβη απόψε…

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Ντα Κόστα, Σιόβας, Μαζουακού, Καμπιάσο (74′ Μανιάτης), Μιλιβόγεβιτς, Ντομίνγκες (71’ Κολοβός), Πάρντο (82′ Σεμπά), Ντουρμάζ, Ιντέγε.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ακης Μάντζιος): Βερέμκο, Μουλόπουλος (46’ Παππάς), Στάθης, Μίνγκας, Γιάχιτς, Τριποτσέρης, Ντομοβτσίσκι (70’ Καψάσκης), Μεντί, Τσουρίκοφ (46’ Μερεμπασβίλι), Μπεν, Μαχαίρας.