Έρ(Χ)εται η πρόκριση

Ο Ολυμπιακός, με αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα, αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την Αστάνα στο Καζακστάν για την 4η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λίγκ. Το γκολ της ισοφάρισης ο Σεμπά. Πολλές οι κλασικές ευκαιρίες που έχασαν οι «ερυθρόλευκοι».

Με αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα παρατάχτηκε ο Ολυμπιακός κόντρα στην Αστάνα. Μπορεί να δέχτηκε ένα γρήγορο γκολ μόλις στο 8ο λεπτό, ύστερα από ασυνενοησία στην άμυνα, όμως αντέδρασε στο μισάωρο με τον Σεμπά ,ύστερα από ωραία σέντρα του Μανθάτη, γκολ με το οποίο έφτασε τα τρία στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Νωρίτερα ο Λεάλι με εκπληκτική επέμβαση σε εξ’ επαφής κεφαλιά του Ντεσπότοβιτς κράτησε το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε, όμως ο Ολυμπιακός έχασε αρκετές κλασικές ευκαιρίες. Στο 70 ο Ελιονούσι έκανε το σουτ μετά από προσωπική του ενέργεια, όμως απέκρουσε εντυπωσιακά ο Έριτς.

Το αποκορύφωμα ήταν το δοκάρι στο 85ο λεπτό μετά από φοβερό σουτ του Μάρτινς. Η μπάλα αφού χτύπησε το οριζόντιο δοκάρι, κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα των Καζακων.

Πλέον ο Ολυμπιακός είναι δεύτερος στον όμιλο με 7 βαθμούς, πίσω από τον ΑΠΟΕΛ που έχει 9. Επόμενο παιχνίδι στις 24 του μήνα με την Γιανγκ Μπόις στο Φάληρο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΜΠΕΝΤΟ): Λεάλι, Ρέτσος, Βιάνα, Μποτία, Ελαμπντελαουί, Μπουχαλάκης, Καμπιάσο (Ρομαό 81'), Σεμπά, Μάρτινς (Ανδρούτσος 90'), Μανθάτης (Ελιουνούσι 64'), Καρντόσο

ΑΣΤΑΝΑ (ΣΤΟΙΛΟΦ): Έριτς, Σίτοφ, Μπεϊσεμπέκοφ, Μάιλι, Λογκινένκο, Σόμκο, Ντεσπότοβιτς (Κουλμπέκοφ 82'), Μακσίμοβιτς, Μουζίκοφ, Τουμάσι, Καμπανάνγκα