Σε καλό δρόμο η Πάρμα

Στο Ενιο Ταρντίνι η Πάρμα υποδέχεται την Ρόμα με στόχο να συνεχίσει στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά το πρόσφατο 2ιπλό που πέτυχε στο Τορίνο επί της ομώνυμης ομάδας με 1-3 την περασμένη αγωνιστική.

Σε εκείνο το ματς οι «παρμέτσι» ήταν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο και με τους: Σανσόνε- Αμάουρι και Ρόσι έφτασαν στο «τρίποντο» ενώ ο Σωτήρης Νίνης ξεκίνησε βασικός ως δεξί εξτρέμ στο κλασικό «4-4-2» του Ρομπέρτο Ντοναντόνι αλλά έγινε αλλαγή στην ανάπαυλα αφού η απόδοση του κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα.

Αυτή ήταν η 2η σερί νίκη για την Πάρμα που είχε κερδίσει νωρίτερα και την Σαμπντόρια με 2-1 χάρη σε δυο γκολ του Αμάουρι με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να παίζουν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ρομέρο στο 34ο λεπτό ενώ με δέκα ολοκλήρωσαν το 90λεπτο και οι παίκτες της Τορίνο προχθές λόγω αποβολής του Σανσόνε στο 53ο λεπτό.

Ο Ντοναντόνι απόψε σκέφτεται να αφήσει στον πάγκο τον Νίνη και τον Μαρκιόνι και στο «4-4-2» να χρησιμοποιήσει τον Γάλλο Μπιαμπιανί στα αριστερά και τον συμπατριώτη του Ντελφοντίλ στην επίθεση δίπλα στον Αμάουρι.

Η ανατροπή τους έγινε ρουτίνα

Οι Ρωμαίοι έχουν κάνει τις ανατροπές ρουτίνα είτε υπέρ τους είτε εις βάρος τους.

Την περασμένη αγωνιστική η ομάδα του Ζέμαν προηγήθηκε με 2-0 στο 25λεπτό με σκόρερ τον Αργεντινό Λαμέλα αλλά τελικά κατάφερε και δέχτηκε στην συνέχεια τρία γκολ από την Ουντινέζε χάνοντας το ματς με 2-3 έχοντας παράπονα για την υπόδειξη του πέναλτι με το οποίο στο φινάλε ο Ντι Νατάλε «έγραψε» το τελικό σκορ.

Μια αγωνιστική νωρίτερα είχαν βρεθεί νωρίς- νωρίς πίσω στο σκορ στην Γένοβα από την Τζένοα με 0-2 στο 15λεπτο αλλά στην συνέχεια με Τότι- Οσβάλντο και Λαμέλα πέτυχαν καρέ τερμάτων και στο τέλος πανηγύρισαν το «τρίποντο».

Η Ρόμα είναι «κούκλα» μπροστά με τους: Τότι, Λαμέλα- Οσβάλντο και τον Βόζνιο Πιάνιτς αλλά στα μετόπισθεν ο κακομοίρης ο Στεκέλενμπουργκ είναι σε κάθε επίθεση εκτεθειμένος από τους αμυντικούς του με αποτέλεσμα να μετράνε ήδη 16 γκολ παθητικό σε 9 αγώνες!

Ο Φλορέντζι προστέθηκε στην λίστα με τους τραυματίες: Μπαλτζαρέτι, Ταντέϊ ενώ ο Ταχτσίδης είναι τιμωρημένος αφού δέχτηκε κόκκινη κάρτα στο φινάλε του ματς με την Ουντινέζε.

Στο «4-3-3» δεν αλλάζει η επιθετική τριπλέτα των: Τότι ( ο αρχηγός αξίζει να πονταριστεί και σκόρερ Anytimeαφού μετρά ήδη 15 γκολ σε 29 ματς απέναντι στην Πάρμα) – Λαμέλα και Οσβάλντο με τον Αμερικάνο Μπράντλι να παίρνει στα χαφ την θέση του Έλληνα τιμωρημένου μέσου.

Υπέρ των Ρωμαίων η πρόσφατη προϊστορία με 1-1-6 στο Ένιο Ταρντίνι και πιο πρόσφατο 2ιπλό το περσινό 0-1.

• Με βάση την εικόνα του ματς τα πολλά γκολ δύσκολα δεν θα επαληθευτούν και απόψε αλλά πιστεύω πως αξία έχει το 2ιπλο λόγω απόδοσης και επειδή οι Ρωμαίοι συνήθως αποδίδουν καλύτερα μακριά από το Ολίμπικο. Όσοι έχουν διάθεση να ρισκάρουν ας προσπαθήσουν και με μια (ακόμη) πιθανή ανατροπή εδώ.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Καμπιονάτο: Πάρμα- Ρόμα 2

Από τα υπόλοιπα ματς της αποψινής εμβόλιμης αγωνιστικής:

• Η Λάτσιο έστω και χωρίς τους τιμωρημένους: Λεντέσμα- Ερνάνες που αποβλήθηκαν στην στο Αρτέμιο Φράνκι την περασμένη αγωνιστική, σε ένα ματς που έχασαν οι Λατσιάλοι με 0-2 από την Φιορεντίνα αλλά με σκανδαλώδη διαιτησία υπέρ των γηπεδούχων, εκτιμώ πως θα έχει απόψε τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο απέναντι στην Τορίνο που μετρά τέσσερα σερί ματς δίχως νίκη και είναι ντεφορμέ. «1»
  • Η Ιντερ με εφτά σερί νίκες στο ενεργητικό της σε όλες τις διοργανώσεις φαίνεται πως έχει μπει στον σωστό δρόμο και μέσα στο Μεάτσα απέναντι στην λαβωμένη από τις πολλές απουσίες «Σάμπ» του Τσίρο Φεράρα με τις τέσσερις σερί ήττες στην πλάτη της εκτιμώ πως εύκολα ή δύσκολα θα φτάσει στην επικράτηση. «1»

Πρόταση: Λάτσιο- Τορίνο 1, Ιντερ- Σαμπντόρια 1 ,Πάρμα- Ρόμα 2